Shrink Tubing green 25,4 / 8,0 mm, Box 2m DERAY-I 3000
Business customers graduated prices after
registration in the login with your VAT ID.
18,45 EUR
(9,22 EUR pro Meter)
incl. 19 % VATexcl. shipping costs
Discount
| Quantity | Single price | Saving | pro Meter |
|---|---|---|---|
| 1-9 | 18,45 EUR | 9,22 EUR | |
| >= 10 | 16,96 EUR | -8 % | 8,48 EUR |
Heat Shrink Tubing TOPCROSS TC-3 green 3:1 of polyolefin, thin-walled, flexible
TOPCROSS TC-3 / DERAY®-I 3000 heat shrink tubing made of crosslinked polyolefin , color green, shrink ratio 3:1, thin wall, flexible , flame retardant, UL, CSA, MIL, VG, DEFStan 59/97, VDE certified (DERAY®- I 3000 Clear is not UL or CSA listed), shrinking at + 90°C and is for permanent use at temperatures of -55°C to +135°C is used and manufactured in Germany.
TOPCROSS TC-3 heat shrinkable tubing with internal diameters from 1.6mm to 39.1mm before shrinking by the meter in the blank according to your specifications, in practical mini-box (mini-box to 25,4mm before shrinkage) and available on industry spool reels.
Standard colors are black, clear / transparency, red, yellow, blue, white and green.
Punched shrink tubing sections in your desired length, whether or not printed, are also available on request.
Specifications TOPCROSS TC-3 heat shrink tubing
| Type | TOPCROSS TC-3 |
| Color | Green |
| Material | Cross-linked polyolefin |
| Material properties | Thin-walled, flexible |
| Featuring | Box |
| Inner Ø before shrinking | 25.4mm |
| Inner Ø after total shrinking | 8.0mm |
| Wall thickness after complete shrinkage | 1.0mm |
| Shrink Ratio | 3:1 |
| Continuous Operating Temperature | -55°C bis +135°C |
| Shrink Temperature | +90°C |
| Flammability | Flame-retardant |
| Approvals / Specifications | UL, CSA, MIL, VG, DEFStan 59/97, VDE |
| Features | RoHS Complient |
Complete specifications TOPCROSS TC-3 / DERAY®-I 3000 heat shrink tubing as PDF for download
Heat Shrink Tubing TOPCROSS / DERAY®-I 3000, a quality tube "Made in Germany"
Downloads
Last viewed
16,96 EUR - 18,45 EUR
ab 9,22 EUR pro Meter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
11,76 EUR - 15,36 EUR
ab 15,36 EUR pro St.
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
12,01 EUR - 15,70 EUR
ab 15,70 EUR pro St.
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
11,84 EUR - 15,47 EUR
ab 15,47 EUR pro St.
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
Customers also purchased
15,16 EUR - 16,49 EUR
ab 5,50 EUR pro Meter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
16,37 EUR - 17,80 EUR
ab 7,12 EUR pro Meter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
13,96 EUR - 15,18 EUR
ab 2,53 EUR pro Meter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
9,29 EUR - 15,85 EUR
ab 15,85 EUR pro Meter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs
17,05 EUR - 18,04 EUR
ab 6,01 EUR pro Meter
incl. 19 % VAT excl. shipping costs